Scroll To Top

Články k tématu Akita inu

“Pár postřehů pro poučení a zamyšlení”

Informace pro zájemce o koupi štěněte od nás

Všechny naše odchovy jsou s průkazem původu, koupě psa bez PP u nás není možná. V naší chovatelské stanici si můžete domluvit nezávaznou návštěvu, při které Vám představíme naše psy a rádi osobně odpovíme na Vaše otázky. Můžete si prohlédnout naši smečku a udělat si bližší představu o chování, povaze a potřebách tohoto plemene. Máme velký zájem na tom, aby se naše odchovy dostaly do dobrých rukou a podmínek. Koupě štěněte je velice důležité rozhodnutí, které změní Váš život na několik příštích let. Akita Inu se dožívá v průměru 10 – 12 let, na celou tuto dobu se stává Vaším přítelem a krásným společníkem, kterému jste ale povinni zajistit veškerou potřebnou péči. Na oplátku za to se stáváte majitelem opravdové psí celebrity, která pro svou atraktivitu přitahuje pozornost okolí. Cílem našeho chovu jsou klidní a neagresivní jedinci, kteří mají svůj život prožít především jako milovaní společníci. Naše Akity jsou také dobří hlídači. Neštěkají bez důvodu, ale spolehlivě nahlásí každého vetřelce v blízkosti domu.

Každý náš pes je součástí naší rodiny. Naše Akity nejsou kupováni pouze jako chovný materiál, tráví v naší společnosti většinu času a doprovází nás i na cestách. Přesto, že jsou naši psi celoročně venku na zahradě, není problém pobývat s nimi v hotelu, jsou to tiší a čistotní hoteloví hosté. Nepatříme mezi nízkorozpočtové chovatelské stanice. Všichni naši psi jsou krmeni pouze superpremiovým psím krmivem a mají zajištěnou profesionální veterinární péči. Do chovu vybíráme pouze jedince s kvalitním exteriérem, klidnou povahou a cenným rodokmenem. Jedná se o hodnotné psy, nepoužíváme žádné výhodně koupené jedince, ani levné krycí psy ze sousedství. Chováme aktuální moderní typ plemene Akita Inu, který Vám u nás může nabídnout jen málo chovatelských stanic. Do chovu používáme nové linie a krásné výrazné typy. Veterinární kontroly u zdánlivě levného, ale ne příliš zkušeného veterináře Vás mnohdy vyjdou velmi draho. Případy, kdy ne příliš odborný veterinář stanovil špatnou diagnózu a pak léčil psa bez výsledku za drahé peníze nejsou výjimkou. Zajistěte své Akitě péči opravdových profesionálů, kteří znají moderní nemoci. Tím ušetříte spoustu peněz a naučíte se předcházet malým kožním problémům na které toto plemeno někdy trpí.

Zodpovědný a veterinářem správně poučený majitel psa si dokáže zdraví svého svěřence ohlídat sám a bez zbytečných finančních výdajů. Informace o našich aktivitách a výsledcích chovu jsou průběžně uveřejňovány na našich stránkách. Pokud máte zájem o koupi štěněte z naší chovatelské stanice, můžete si u nás nezávazně udělat předběžnou rezervaci. Tito zájemci jsou kontaktováni přednostně po narození štěňat. Velmi uvítáme, pokud s námi noví majitelé štěňat zůstanou v kontaktu. Pro budoucnost našeho chovu je důležité vidět, jak se naše odchovy vyvíjejí a také znát jejich zdravotní stav . Rádi poskytneme potřebné informace týkající se péče o psa, využití k dalšímu chovu, nebo účasti na výstavách.

Více...

Jak koupit Akitu

Vybírejte štěně od zkušeného chovatele, který Vám poradí s potřebnou péčí o psa. Bylo by dobré mít možnost prohlédnout si oba rodiče vrhu, to ale v mnoha případech není reálné. Akity nejsou příliš rozšířené plemeno. Často se stává, že v jedné oblasti narazíte na psy s velmi podobným rodokmenem. Z tohoto důvodu se někteří chovatelé rozhodují pro krycí psy ze vzdálenější oblasti, nebo volí zahraniční krytí. Na povahu krycího psa se ale můžete u chovatele informovat. Vybírejte štěňata vždy pouze u pečlivých chovatelů, kteří mají své psy v čistotě a vyhovujících podmínkách. Chov psů je finančně náročné hobby, jehož podstatou je, podílet se na zkvalitňování rasy. Neměl by se stát pouze přivýdělkem k rodinnému rozpočtu. Všichni chovatelé plemene Akita Inu jsou členy klubu. U nás je to v současné době KCHMPP, který má kontrolu nad činností chovatelských stanic. Pravidla pro chov psů jsou pro jednotlivá plemena pevně stanovena a chovatelé mají povinnost je dodržovat.

Správná strava, veterinární prevence, výstavy a vyšší náklady na štěňata jsou finanční zátěž, kterou není každý ochoten podstoupit. Velké riziko je koupě štěněte čistokrevného, ale bez PP - !!!Štěně bez PP není čistokrevné štěně!!!. Věříte že pes bez PP po rodičích s původem je stejný jako pes z chovatelské stanice? Psy používaní k řádnému chovu musí projít bonitací, která vyloučí z chovu psy neodpovídající standartu, případně upozorní chovatele na vady které je třeba v chovu korigovat. Tito psy také musí podstoupit povinné zdravotní kontroly displazie kyčelního kloubu, aby se omezil výskyt poruchy pohybového ústrojí. Chovatel Vám vždy prodává zdravé štěně, ale bohužel nemůže zaručit, že se u odchovu v budoucnu nevyskytne žádná nemoc. Přesto je koupě psa z kontrolovaných chovů podstatně menší riziko. Cílem chovatelů je také snižovat pravděpodobnost výskytu dědičných chorob. Odchov z chovatelské stanice je po předcích, kteří všichni prošli zdravotní kontrolou a kontrolou exteriéru dle standartu. Jedinec, který nesplní podmínky pro uchovnění - neprojde zdravotní kontrolou, řádnou bonitací, nebo nevyhoví povahou (např. pro agresivitu, nebo bázlivost ), je vyloučen z chovu. I po takovém psovi ale můžete koupit čistokrevná štěňata bez původu. Vrhy štěňat bez PP nejsou nijak omezené podmínkami chovu a také zcela bez kontroly.

Velkým problémem u Akit je právě správný standard, který vám žádný prodejce štěňat bez PP nemůže zaručit. Nákup vhodných jedinců do chovu bývá velmi drahá záležitost, pejsci bez PP se kvalitou zřídka mohou rovnat s odchovy, které nabízejí chovatelské stanice. Z roztomilého čistokrevného štěňátka bez původu vyroste často ne příliš líbivý dospělí jedinec, který plemeno Akita Inu připomíná jen velmi vzdáleně. Stačí, když si prohlídnete nabídky z psích útulků, kde tito levní nepovedení pejsci pak bohužel často skončí. Každý chovatel má své ambice. I když názory na to jak má Akita Inu správně vypadat se můžou lišit, chovatelé se snaží o výrazné, krásné a zdravé odchovy, dle svých představ a možností. Na výsledky své práce jsou pak právem hrdí a zajistí majitelům svých odchovů veškerý chovatelský servis. Každá Akita je originál, nikdy nepotkáte dva úplně stejné jedince. Při koupi psa u chovatele dostanete kupní smlouvu. Ze zákona máte právo na reklamaci štěněte do 6 měsíců od jeho převzetí.

Více...

Pro koho se Akita hodí

Akita je velmi závislá na společnosti svého majitele. Než si koupíte psa, zvažte dobře, zda na něj máte dostatek času. Ideální podmínky jsou v domku se zahradou, ale můžete mít psa i v bytě, pokud mu zajistíte dostatek pohybu a budete se mu opravdu věnovat. Čím více času budete trávit se svou Akitou, tím spokojenější a šťastnější Váš pejsek bude. Akity mají rádi zimu, díky hustému kožíšku jim nevadí ani velmi nízké teploty. V zimě zpravidla hýří dobrou náladou a obrovským temperamentem. Letní teplé měsíce snášejí hůře. Většinu času prolenoší a nejeví velký zájem o pohyb. Raději mají procházky až k večeru a zvláště oblíbené jsou trasy kolem vody. Pro svojí velikost a sílu není Akita vhodný pejsek pro děti. Chcete li pořídit psa Vašim dětem, volte některé z malých plemen.

Akita Inu má velmi nezávislou povahu. Pokud očekáváte od Vašeho psa absolutní poslušnost a okamžitou reakci na Váš příkaz, pak pro Vás není tento pes vhodný. Toto plemeno se výborně hodí pro klidného trpělivého člověka, který má ke svému psovy více kamarádský přístup. Vaše Akita si mezi členy rodiny přirozeně vybere svého pána sama. U lidí dává přednost silné osobnosti a vyrovnané povaze. Má výborný odhad na to, kdo je skutečná hlava rodiny, k tomuto člověku pak více přilne a nechá se jím snadno ovládat. Poslušná zůstává i pro ostatní členy rodiny, páníček je pro Akitu ale vždy jen jeden. Akita je pro svojí rodinu výborný společník, ale je to také přirozený hlídač domu. Dobrá socializace je u tohoto plemene velmi důležitá, potřebuje častý kontakt s lidmi už od ranného věku. Dostatečně milované Akity jsou klidné, usměvavé a stále dobře naladěné.

Více...

Dlouhosrstá Akita

Pokud jsou oba rodiče nositelem genu dlouhé srsti, můžou se v jednom vrhu společně se standardními štěňaty narodit i štěňátka dlouhosrstá. Některé dlouhosrsté akity mají delší chloupky pouze na uších, jiné můžou mít podobnou strukturu srsti jakou mají Kolie. Dlouhá srst vyžaduje o něco víc péče, jinak se ale jedná o docela normální akitu.

Pokud se rozhodnete pro koupi dlouhosrsté akity, pamatujte, že dlouhosrsté akity jsou vyřazovány z chovu. Chovatel by Vás na tuto skutečnost měl sám upozornit a štěňátko prodat za nižší cenu, jako nestandardní. Z dlouhosrstých štěňat mnohdy vyrostou opravdu krásní a atraktivní psy, kteří zpravidla přitahují velkou pozornost okolí. Protože i my patříme mezi obdivovatele dlouhosrsťáků, rozhodli jsme se přidat na naše stránky pár obrázků.

Více...

Zkušenosti s určováním vhodné doby krytí u fen na základě koncentrace progesteronu v periferní krvi

R. VITÁSEK, P. ČÍHALOVÁ, J. ZAJÍC

Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno
Veterinářství 2001;51:9-11

SOUHRN

Vitásek R, Číhalová P, Zajíc J. Zkušenosti s určováním vhodné doby krytí u fen na základě koncentrace progesteronu v periferní krvi. Veterinářství 2001;51:9-11.
U 120 hárajících fen různého stáří (1,5-6 let) a plemen byl na základě vyšetření koncentrace sérového progesteronu (chemiluniniscencí) doporučen termín krytí nebo další vyšetření podle následujícího schématu: při zjištěných hodnotách progesteronu pod 2 ng/ml - opakování vyšetření za 3-5 dní; 2-3 ng/ml - opakování vyšetření nebo krytí za 3-4 dny; 3,1-4,5 ng/ml - krytí za 2-3 dny; 4,6-8 ng/ml - krytí za 1-2 dny; 8,1-16 ng/ml – okamžité krytí. Diagnostika gravidity byla prováděna 25.–30. den ultrasonograficky; bylo zjištěno 93 fen březích (77,5 %) a 27 jalových (22,5 %). Ve skupině jalových fen byl diagnostikován anovulační cyklus ve 2 případech, ve 3 případech byla diagnostikována neplodnost u krycího psa, v 7 případech probíhalo vlastní krytí abnormálně a u 2 fen byl v období 10-14 dnů po krytí zjištěn majitelem několikadenní krvavý výtok z pochvy.

Určení optimální doby ke krytí fen činí v řadě případů obtíže, zvláště u nezkušeného chovatele, především z důvodu velké fyziologické variability délky jednotlivých fází pohlavního cyklu a nestandardních zevních příznaků. Proestrus má u fen rozpětí od 3 do 27 dní a estrus 3-21 dní,1 přičemž celková délka hárání se u 75 % fen pohybuje v průměru mezi 10 až 21 dny. Pro určení vhodné doby ke krytí se využívá řada chovatelských postupů a vyšetřovacích metod s různou vypovídací schopností:
1. Krytí na základě změn v charakteru výtoku - optimální termín provází změna krvavého výtoku na růžový až zcela světlý. Tento způsob má omezenou platnost, protože u některých fen se během celého hárání nemusí objevit krvavý výtok, u jiných přetrvává i přes fertilní období.
2. Krytí na základě svolnosti k páření, která se zjišťuje přibližně v den LH peaku, přičemž vlastní páření by mělo následovat za 3-4 dny. Některé feny se však nenechají nakrýt ani na vrcholu říje, jiné kdykoli.
3. Krytí na základě délky hárání, a to 10.-12. den, ale u některých fen z důvodu velké variability délky hárání může být krytí 10. den opožděné, u jiných 15. den ještě předčasné.
4. Použití vaginální cytologie, která podává informaci více o estrogenizaci feny, méně však o ovulaci a časném diestru. Z těchto důvodů může být interpretace nálezu obtížná a nepřesná.
5. Stanovení hormonálního profilu patří ve veterinární gynekologii mezi základní diagnostické metody a získává stále větší uplatnění i u fen, u kterých lze tuto metodu využít k diagnostice různých fyziologických a patologických stavů na pohlavním ústrojí. V reprodukci fen nachází největší praktické použití především stanovení hladin progestronu (P4) v krevním séru. Na základě konkrétní koncentrace progesteronu lze poměrně přesně určit fázi pohlavního cyklu feny a navíc v průběhu hárání upřesnit optimální dobu ke krytí.
Stanovení koncentrace progesteronu se uplatňuje především u fen opakovaně nezabřezávajících, v případech komplikovaného krytí a v situaci, kdy je potřeba znát přesný termín krytí z organizačních důvodů. Zvláště tehdy, když je ztížená dostupnost psa (vzdálenost, zahraničí atd.), a kdy je často možné pouze jednorázové krytí, lze určit nejvhodnější termín k nakrytí stanovením koncentrace progesteronu již s několikadenním předstihem. Nezbytně nutné je také stanovení koncentrace progesteronu v krevním séru při inseminaci mrazeným semenem, kdy vzhledem k nízké přežitelnosti spermií je zabřezávání úspěšné pouze za předpokladu, že se inseminace provádí za přítomnosti již maturovaných oocytů ve vejcovodech fen.
Při porovnání různých metod použitelných k určení vhodného termínu krytí se nám jeví stanovení hladiny progesteronu jako metoda nejpřesnější.
Cílem práce bylo zjistit úspěšnost zabřezávání fen, u kterých byl termín krytí určen podle zjištěných koncentrací progesteronu v periferní krvi.

Metodika

V letech 1998-2000 bylo na klinice porodnictví, gynekologie a andrologie FVL VFU Brno vyšetřeno 120 fen různého stáří (1,5-6 let) a plemen, u kterých byly v průběhu hárání jednorázově či opakovaně stanovovány koncentrace progesteronu v krevním séru. Na základě zjištěných hladin byl u fen určen vhodný termín ke krytí. Krev na zjištění hladin progesteronu byla odebírána do plastových ependorfek z v. cephalica antebrachii a ihned odesílána na vyšetření. Po sražení a odstředění séra byl progesteron stanoven metodou chemiluminiscence ve fakultní biochemické laboratoři VFU Brno. Na základě zjištěných hodnot progesteronu byly feny pozvány na opakované vyšetření, případně byl doporučen termín krytí podle předem zvoleného schématu: při zjištěných hodnotách progesteronu pod 2 ng/ml - opakování vyšetření za 3-5 dní; 2-3 ng/ml - opakování vyšetření nebo krytí za 3-4 dny; 3,1-4,5 ng/ml - krytí za 2-3 dny; 4,6-8 ng/ml - krytí za 1-2 dny; 8,1-16 ng/ml – okamžité krytí. (tab. I). V případech, kdy bylo možné opakované krytí, pak bylo první krytí načasováno na období kolem ovulace (okolo 5 ng/ml) s dalším krytím po 48 hodinách. Diagnostika gravidity se prováděla 25.-30. den po krytí ultrasonografickým vyšetřením přístrojem ALOCA, model SSD 500 pomocí 5Mhz lineární sondy.

Tab. I - Interpretace nálezu a určení termínu krytí u fen v závislosti na koncentraci progesteronu.

  • pod 2 ng/ml - proestrus - nutné opakované vyšetření za 3-5 dní
  • 2–3 ng/ml - den LH peaku - opakované vyšetření nebo krytí za 3-4 dny
  • 3,1–4,5 ng/ml - období po LH peaku - krýt za 2-3 dny
  • 4,6–8 ng/ml - období po ovulaci - krýt za 1-2 dny
  • 8,1–16 ng/ml - ukončení fertilního období - krýt ihned

Je-li možné opakované krytí, 1. krytí je vhodné načasovat na období kolem ovulace (tj. okolo 5 ng/ml), 2. krytí za 2 dny.

Některé laboratoře udávají zjištěné koncentrace progesteronu v nmol, proto je nutný přepočet na ng: výsledek v nmol/l děleno 3,18 = ng/ml.

Více...